KRUŠNOHORSKÝ ROK 31 – KARL KLUDSKÝ STARŠÍ, ŘEDITEL SVĚTOZNÁMÉHO CIRKUSU, ZEMŘEL 8. 8. 1927 V JIRKOVĚ 

Navzdory snahám spisovatelů, filmařů, či dokumentaristů, ty nejsilnější příběhy píše vždy život sám. Ten rodiny Kludských, jehož první část se vám dnes pokusím zprostředkovat, je neuvěřitelný, z části fantastický, ale také poučný, smutný a někdy tragický. Jedním z jeho hlavních hrdinů byl Karl Kludský starší. Artista, kočovník a ředitel cirkusu. Zemřel 8. srpna roku 1927 v podkrušnohorském Jirkově.

Karl Kludský nebyl zakladatelem rodinného podniku, právě on jej ale pozvedl na tu nejvyšší úroveň. Rod Kludských pocházel ze Šumavy, kde se jeho členové živili jako potulní komedianti a loutkáři. Postupně přikoupili kolotoč, Antonín Kludský pak i menažérii (zvěřinec), kde začal s výcvikem zvířat. Když chtěl rodinný podnik předat svým dětem, nebylo to jen tak. Měl jich totiž rovnou dvacet. A k tomu samé kluky! Aby se nashromážděný majetek nerozpadl na kusy, vybral otec jako dědice právě Karla.

Ten přerušil studia teologie (od teologie k cirkusu je to zajímavá cesta) a vrátil se do manéže. Aby mohl sourozence vyplatit, musel velkou část rodinného majetku rozprodat. Když se mu to ale konečně povedlo a byl ve svém, začala zlatá éra Cirkusu Kludský. K rozmachu pomohlo i to, že se Karl dobře oženil. Jeho žena Terezie byla velkou milovnicí zvířat a navíc mu dala tři syny, z nichž jeden zemřel ve Světové válce a další dva se stali více než zdatnými nástupci svého otce. To ale předbíháme.

V době, kdy Světová válka vypukla, měl už Cirkus Kludský na 160 koní, 7 slonů, 12 velbloudů, 10 zeber, divoké šelmy, medvědy a také spoustu zaměstnanců. Mnoho z nich narukovalo, některé musel cirkus za války propustit, když se ale vše přehnalo, pustil se Karl Kludský znovu do práce. Po válce se pak lidé chtěli bavit, pro cirkus začalo zlaté období. Toho Kludský využil a v roce 1920 koupil od Melitty Kühnové rozlehlou vilu s pozemky v Jirkově. Do vily se nastěhovala rodina, v okolí pak Kludský vybudoval zimoviště pro svůj cirkus. Tím jeho osud navždy pevně spojil s Jirkovem.

Přítomnost cirkusu byla ve městě událostí. Vždy na začátku sezony, když Cirkus Kludský vyrážel z města na své turné, seběhla se většina obyvatel a byla z toho velká sláva. Postupem času se rodinný podnik rozrostl tak, že se musel při odjezdu z města naložit na více jak 50 vagonů. Nebylo se čemu divit, vždyť k cirkusu patřilo na 200 zvířat. Sepjetí s městem se ale projevovalo i jinak. Od roku 1924 se část cirkusu každoročně připojovala k místnímu maškarnímu průvodu. Myslím, že žádné jiné město na našem území nemělo v maškarním průvodu například živé slony. V Jirkově také cirkus přes zimu připravoval nová čísla, vymýšlel trasy další sezóny i její program.

V roce 1925 pořídil Karl Kludský tří manéžový cirkus o rozměrech 86x54 metrů pro neuvěřitelných 10.000 diváků! Stal se tak největším cirkusem v Evropě. S velkými očekáváními pak vyrazil na turné po jižní Evropě. Život cirkusu je ale někdy jako na houpačce. A když se zdá vše skvělé, přijde rána. V Turíně, kde cirkus vystupoval, probíhal zároveň velký karneval. Rej ve městě vyděsil slony v cirkusu, kteří utekli a ve městě způsobili obrovský zmatek a značné škody. Karl Kludský se z události zhroutil a s jeho zdravotním stavem to šlo prudce z kopce. Cirkus předal svým dvěma synům a sám odjel zpět do Jirkova. O rok později předal synům svůj cirkus i oficiálně a zůstal trvale v jirkovské vile, kde dožíval společně se svou manželkou. Karl Kludský zemřel 8. srpna 1927.

Cirkus žil dál pod vedením jeho synů. A o tom zase příští týden…