KRUŠNOHORSKÝ ROK 27 – HEREC VLADIMÍR RÁŽ SE NARODIL 1. 7. 1923 V NEJDKU + DALŠÍ FILMOVÉ STOPY V KRUŠNOHOŘÍ 

Dnes se v našem pravidelném putování po Krušných horách přeneseme do světa filmu. Možná budete překvapeni, jak blízko k němu naše hory v mnoha ohledech mají. A nejde jen o to, že se v Karlových Varech, doslova na dosah krušnohorských kopců, pořádá každým rokem (pokud zrovna neřádí nějaká pandemie) nejvýznamnější filmová přehlídka na našem území – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

V Krušných horách se také natáčela spousta filmů a seriálů, městečka a příroda tamních hor mnohokrát posloužila jako filmové kulisy a pochází odsud mnoho osobností filmového světa. Právě některé filmy a seriály a také jednu takovou osobnost si teď připomeneme.

Anna a František Rážovi se do Nejdku přestěhovali kvůli zaměstnání. Dne 1. července 1923 se jim zde narodil druhorozený syn Vladimír, později významný český herec. Rodina žila v dnešní ulici Bratří Čapků, v té samé ulici také Vladimír započal svou školní docházku. Právě v Nejdku se Vladimír, i díky mamince, která byla učitelkou, poprvé seznámil s loutkovým a ochotnickým divadlem. I když se rodina již v jeho 9 letech přestěhovala do Prahy, na léta v Nejdku a tamní kulturní život i později rád vzpomínal. Vypůjčím si teď citaci Vladimíra Ráže z doby, kdy byl již slavným hercem:

„Na dvoře lesní správy byly slavnosti, kde se slavil 28. říjen. A tam vlastně byly moje první tvůrčí začátky, protože jsem tam říkával básničky, přestože jsem si tenkrát šlapal na jazyk. Vůbec Češi tady žili ohromně soudržně. Každý rok v restauraci u Žáby, Frosch se to tenkrát jmenovalo, byl český ples, spojený s tombolou. Vzpomínám, jak naši vždycky před tím plesem doma balili všelijaké věci, takové balíčky z toho dělali, a dávali to do té tomboly. Mnohdy se stalo, že to, co tam dali, si přinesli zase domů. Někdy se stalo, že druhý rok získal ten, kdo to tam dal předtím, zase zpátky. Vždycky v neděli docházelo k tomu, že různé rodiny putovaly po Nejdku, navštěvovaly se. A tu byly buchty, tu zas bylo něco jiného. Nebo třeba kolem Vánoc se roznášelo pečivo do různých českých rodin. Maminka s tatínkem dělali různé škatulky kolem Vánoc a to se roznášelo zase do jiných rodin a z těch jiných rodin zase chodili k nám a nosili jiné škatulky. O Vánocích jsme měli na českých stolech obrovský výběr vánočního pečiva. A tím se projevovalo přátelství a dobrácký vztah mezi námi, českými rodinami.“
(zdroj: www.turista.nejdek.cz )

O jeho kariéře v dobách největší slávy se již netřeba příliš zmiňovat. Vladimíra Ráže si každý bude navždy pamatovat jako krále Miroslava z Pyšné princezny, jako Jana Sladkého Kozinu, Doktora Solferna z pohádky Hrátky s čertem, nesmazatelnou stopu zanechal také ve své seriálové tvorbě (Sňatky z rozumu, Byl jednou jeden dům, Zdivočelá země), na divadle (přes čtyřicet let členem činohry Národního divadla), nebo v dabingu.

K dabingu se pak váže jedna role, která má opět nepřímou spojitost s Krušnými horami. Vladimír Ráž totiž propůjčoval svůj hlas Lexi Barkerovi, neboli Old Shatterhandovi. A literární otec Old Shatterhanda, spisovatel Karel May, rád jezdil do lázní do…. Jáchymova! Svět je prostě malý. Pojďme teď ale od legendárního Vladimíra Ráže dál a alespoň v kostce si připomeňme filmy a seriály natáčené v Krušných horách.

Začněme kultovním seriálem RAPL, který v nedávné době Krušné hory přiblížil divákům jako málokterý jiný seriál. Natáčelo se na mnoha místech, nejvíce utkvěla v paměti Ryžovna, Jáchymov, nebo cínový důl Sauersack. Z dalších seriálů můžeme namátkou vybrat VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE (Nejdek), anebo SVĚT POD HLAVOU (například zámek Jezeří).

Bohatá je i filmografie, včetně opravdových perel českého filmu. Ve Vejprtech se natáčely scény filmu: OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE, z Křimova pocházejí některé záběry filmu ŽELARY, pod Meluzínou natáčel štáb filmu SNĚŽENKY A MACHŘI PO 25 LETECH, na Božím daru zase vznikaly části filmu KOPYTEM SEM, KOPYTEM TAM.

A závěrem něco pro fajnšmekry a pamětníky. Kalek byl kulisou filmu ULOUPENÁ HRANICE, v Nakléřově, nebo třeba v Horní Krupce se natáčel DĚDEČEK AUTOMOBIL, záběry z Přebuzi lze spatřit ve filmu NA KONCI SVĚTA, v Abertamech zase třeba z filmu DNY ZRADY.

Ve výčtu bychom mohli pokračovat dál a dál, necháme si ale něco i na další články s filmovou tematikou. Příští díl KRUŠNOHORSKÉHO ROKU vyjde až 13. července v úterý, neboť mě čeká dovolená. Užívejte si léto a zachovejte přízeň našim horám.