KRUŠNHORSKÝ ROK 15 – SPISOVATEL ZDENĚK ŠMÍD NÁS OPUSTIL PŘED 10 LETY (9. dubna 2011)

Proč bychom se netopili, aneb Vodácký průvodce pro Ofélii – Trojí čas hor – Proč bychom se nepotili, aneb jak se chodí po horách – Babinec – Proč bychom se netěšili, aneb Jak se držet nad vodou – Mé staré dobré Vary aneb Váš žoviální průvodce žitím a pitím – Pohádky pro dobrodruhy. 

To je jen výčet knih, které za svůj plodný život napsal spisovatel Zdeněk Šmíd. Že Vám ve výše uvedeném výčtu chybí ta nejznámější? Ano, pro všechny, kteří milují Krušné hory je tou nejkrásnější knihou Zdeňka Šmída CEJCH! 

Příběh několika generací horalů, kteří se milovali, žili, plodili děti a prožívali všední starosti ve svých horách, přes které se často valily katastrofy, neštěstí, problémy a hlavně – velké světové dějiny, které přicházejí, obracejí životy vzhůru nohama, aniž by se ptaly, či varovaly. To vše krásným vypravěčským stylem, který vás okamžitě vtáhne do děje. Kniha CEJCH byla také zdramatizována a mnohokrát reprízována nejprve v ústeckém Činoherním studiu a poté také v podání vynikajícího Západočeského divadla v Chebu. Chce se říct, kdo nečetl knihu, nebo neviděl tato představení, tomu k pochopení života našich předků v Krušných horách něco chybí. 

Zdeněk Šmíd odešel z tohoto světa před deseti lety. Díky tomu, co nám ve svém díle zanechal, však žije dál. Pojďme si tedy nyní krátce připomenout základní informace o jeho životě. 

Narodil se na Chodsku, ve městě Kdyni. Ve svém rodném kraji, konkrétně v Domažlicích, vystudoval gymnázium, po kterém následovalo studium pedagogické fakulty. Po ukončení studií se živil jako učitel a posléze, nutno podotknout že velice úspěšně, psaním knih. Talentů měl však mnohem více, byl například členem hudební skupiny Bochovští plavci, kteří se mimo jiné úspěšně účastnili sokolovské porty. 

To bylo již v době, kdy jej život na dlouhá léta zavál do Karlových Varů, kde našel svůj druhý domov. Odtud vyrážel do svých oblíbených Krušných hor, které tak krásně zvěčnil v několika svých knihách. Osobně považuji Zdeňka Šmída za ne zcela doceněného spisovatele a autora. Těm, kteří dosud na jeho knihy nenarazili, je vřele doporučuji.