PUTOVÁNÍ PŘES HORY, DEN TŘETÍ: KOVÁŘSKÁ - NOVÁ VES V HORÁCH (65,4 km)

Chystáme se na další den našeho putování a hned u snídaně padá zásadní rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že nás dnes čeká něco přes 50 kilometrů, přesedlávám z běhu na kolo. Vím, je to trochu zbabělé, ale z toho, abych si něco dokazoval, už jsem vyrostl. Tak rychle do sedla a vzhůru směrem na Vejprty.

Zelená turistická trasa vede lesem. Výmoly, kořeny, šutry a prudké sjezdy. Na kolo to není úplně ideální, ale okolní krajina nám to vynahrazuje. Za chvíli jsme v Novém Zvolání u kostela, přehoupneme se přes kopec a už koukáme dolů do Vejprt. Zdejší část Krušných hor jsem dosud spíše míjel, ale musím říct, že mně ten kousek země učaroval. Takovou malou chalupu tady tak mít... Konec snění, jede se dál.

Za cedulí Vejprty se obligátně ztratíme. Díky tomu ale narazíme na lesní pomník někdejšího místního lékaře a dobrodince Dr. Illnera. Vracíme se na modrou turistickou trasu a pokračujeme směrem na Černý potok. Odtud pak dál k přehradě Přísečnice. Musíme překonat hned tři vydatná stoupání, odměnou nám pak je pohled na třpytivou hladinu přehrady. Kdesi pod tou vodou stávalo svobodné město Přísečnice. A taky tu za Třicetileté války řádili Švédové. To všechno je pryč. Okouzleni přehradou zase sjíždíme z cesty a otočíme se až dole v Kryštofových Hamrech. Ach jo. Tak zase zpátky do kopce a po hrázi dál.

Za hrází nás čeká stoupání okolo Jelení hory. Krásná asfaltová cesta, ale zase stoupání. V kopci padají první sprostá slova. Mineme Skelný vrch, bývalou obec Jilmová a nakonec se napojujeme na silnici od Hory Svatého Šebestiána. Celá cesta vede podél státní hranice. Projedeme bývalou obec Pohraniční a po chvíli už je před námi Načetín a Kalek. Tady následuje výměna duše u kola - píchnul jsem. I to se nakonec podařilo a můžeme vyrazit dál. Pomalu ale jistě se blížíme do dnešního finále.

Stoupáme k ikonickému kostelu v Kalku, pak kolem zámečku lesem k Volárenskému rybníku. To je mimochodem jedno z nejkrásnějších míst v Krušných horách. Kdo nevěří, ať tam běží! Opouštíme rybník a míříme dál, do Rudolic. Před námi je poslední větší stoupání dnešního dne. Nad námi se zatahuje a bouří, šlapeme do pedálů, ať už jsme v cíli. Sjezd dolů pod Horu Svaté Kateřiny, odbočka doprava a už jsme v Nové Vsi v Horách. Začíná lejt jako z konve, dokonce padají kroupy. Tak tak stíháme dojet na ubytování. A dneska je to za odměnu. Apartmány Urtica. Jedna velká paráda to je. A dokonce tu mají i sud s horkou vodou. Tak já se pro dnešek loučím a zítra zase do sedla...