KRUŠNOHORSKÝ ROK 74: OKOLÍM PERNINKU PO STOPÁCH SLAVNÉ RODINY MEINLŮ

Při svých toulkách po Krušných horách jsem pokaždé fascinován různými pamětními deskami, náhrobky, či vzpomínkovými tabulemi, které odkazují na zajímavá výročí, či události. Vždy si taková data okamžitě zaznamenávám. Nejinak tomu bylo letos na jaře, kdy jsem na soše Ježíše Krista v Perninku objevil pamětní desku, odkazující na datum narození jednoho z tamních nejslavnějších rodáků Carla Meinla.

Z uvedené desky jsem se dozvěděl, že tento průmyslník a filantrop v letošním roce slaví 200. výročí svého narození, a tak jsem o něm začal sbírat informace pro výroční článek. Jaké pak bylo mé překvapení, když některé zdroje uváděly jako datum Meinlova narození rok 1821? Možnost, že by tato deska, která je součástí sochy Krista v Perninku více jak 150 let, obsahovala špatné datum, jsem téměř vylučoval. Nakonec mé pátrání rozsoudil historik Miloš Bělohlávek, který v matričních knihách objevil, že se Carl Meinl narodil skutečně již v roce 1821, a tak mi to slavné výročí o rok uniklo. Když už jsem byl ale v tom, rozhodl jsem se, že se po stopách Meinlů v okolí jejich rodného Perninku vydám.

Pernink (německy Bärringen) byl založen roku 1532 saskými horníky. A právě horníci hráli v počáteční historii městečka hlavní roli. Bylo tomu tak až do Třicetileté války, po jejímž skončení zdejší hornictví znatelně upadalo. Pernink se pak stal městečkem hudebníků, chovatelů ptactva, krajkářů, rukavičkářů a výrobců textilu. V Perninku zkrátka vždy žili šikovní a podnikaví lidé. A právě s výrobou textilu, která zde zakořenila, je spjata rodina Meinlů.

Roku 1806 začal v Perninku David Adalbert Meinl provozovat obchod s krajkami. Postupně přidal ke krajkám také výrobu bavlny a bílého ložního prádla. V dnešní Meinlově ulici postavila rodina velkou továrnu, která svého času zaměstnávala více než polovinu obyvatel města. V rodinné tradici pak pokračovali i bratři Carl a Adalbert Meinlové (ten byl mimo jiné dlouholetým starostou obce). Bratři nejenže úspěšně podnikali, ale také věnovali nemalé úsilí rozvoji města a jeho okolí. Vybudovali mimo jiné rozsáhlý lesopark v kopci nad továrnou. Park zdobily altány, fontány, vodotrysky, nebo květinové záhony. Na vrcholu kopce dokonce stála vyhlídková věž. Kromě parku sponzorovali Meinlovi například také pořízení varhan pro zdejší kostel. Mimochodem tyto varhany jsou v kostele dodnes a čekají na svou rekonstrukci.

Čas už v Perninku, podobně jako jinde v Krušných horách, leccos odvál. Meinlové jsou dávno na Pravdě Boží, budovy jejich textilní továrny jsou strženy. Lesopark zde však stále naleznete, i když měl namále. Po druhé světové válce téměř zanikl, o jeho obnovu se v době nedávno minulé postaraly Lesy České republiky za přispění obce Pernink. Dokonce i ona socha Krista zde stojí a shlíží na centrum obce, která je dnes jednou z turisticky atraktivních lokalit Krušných hor.

V Perninku dnes naleznete lyžařský areál, v okolí obce se kříží mnoho turistických tras, které jsou využívány jak v létě cyklisty a turisty, tak v zimě pro běžecké lyžování. Přímo v obci je kino, několik restaurací a množství pensionů, či dalších ubytovacích kapacit. Pohodlnou procházkou dojdete třeba na stále vyhledávanější rašeliniště, které se nachází mezi Perninkem a Abertamy. Zdejší kuriozitou je také množství dřevěných soch a laviček, které zdobí okolí města.

Mohl bych ve vychvalování Perninku a jeho okolí i nadále pokračovat, raději vám ale doporučím, abyste se sem vypravili osobně. Je tu krásně!