KRUŠNOHORSKÝ ROK 49 – MILOUŠ KLÍMA, NEPRÁVEM ZAPOMENUTÝ KRUŠNOHORSKÝ MALÍŘ, ZEMŘEL 19. PROSINCE 1977 V CHOMUTOVĚ

Rád bych dnes na tomto místě připomněl život a dílo muže, jehož jméno je dnes, nutno podotknout že neprávem, téměř zapomenuto. Milouš Klíma. Malíř a velký milovník Krušných hor, zemřel dne 19. prosince 1977 Ve „svém“ Chomutově. Zanechal za sebou nespočet kreseb, obrazů a skic, z nichž dodnes vyzařuje vřelost, teplo domova a láska k přírodě, ve které Milouš Klíma prožil většinu svého života. Pojďme si tedy jeho příběh připomenout a vyjádřit tomuto skvělému umělci úctu.

Milouš Klíma se narodil 16. února 1924 v Březových Horách na Příbramsku. Do vínku dostal nesporný umělecký talent. Jak to tak ale bývá, život dává i bere. Jeho nadání bylo, minimálně v první třetině Klímova života, vykoupeno těžkým údělem. Dětství prožil pouze se svojí maminkou. Rodina žila skromně, prostředků bylo poskrovnu. Malého Milouše okouzlilo už v raném dětství kreslení. Jeho obrázky se umisťovaly na předních místech v soutěžích a byly ve škole často dávány za vzor. Přesto, že by rád studoval své milované kreslení, musel nastoupit na učební obor a po jeho dokončení jít vydělávat peníze.

Pracovní umístěnka jej přivedla na Mostecko, kde zůstal až do nástupu na vojnu. Právě tady poprvé spatřil Krušné hory, právě v té době vznikaly jeho první obrazy s krušnohorskou tematikou. Vojenskou povinnost plnil v nedalekých Teplicích. Nebyl v kasárnách ještě ani rok, když přišla z domova smutná zpráva. Jeho maminka zemřela a on tak zůstal zcela sám. Po vojně nastoupil jako montér do teplických strojíren, jezdil od města k městu, z montáže na montáž, až jednoho dne potkal svou budoucí manželku. Jeho život se konečně obrátil k lepšímu. Milouš Klíma se oženil a s manželkou se usadil v Chomutově, kde dostala rodina byt a Klíma si zde po čase zařídil svůj ateliér.

V Chomutově už zůstal do konce života. Město se stalo jeho skutečným domovem. Zde tvořil a odsud vyrážel na časté výlety do milovaných Krušných hor. Právě v tomto období jeho život nadobro vyplnily dvě vášně. Malování a hory. V umění malovat se zdokonaloval u akademického malíře Oskara Brázdy, který žil a tvořil v Líčkově u Žatce. Z těch dvou mužů se stali celoživotní přátelé. A do hor vyrážel malovat, jak jen mu to čas dovoloval. V civilním zaměstnání pracoval nejprve v dole Jan Šverma, později byl ze zdravotních důvodů převelen na učiliště, kde pracoval jako učitel odborných předmětů. Práce s mládeží jej zcela naplňovala. Kantořina mu navíc poskytovala dostatek času na malování.

Maloval především svůj Chomutov (viz fotografie u článku), byl ale fascinován také okolní krajinou. Jeho obrazy zachycují například Krbice, Kralupy u Chomutova, Kovářskou, Novou Ves v Horách, Horu svatého Šebestiána, Výsluní (známý je jeho obraz místního kostela), Křimov, Dominu, Celnou, Suchdol a další a další krušnohorské vesničky.

V roce 1977 byl Milouš Klíma přítomen tomu, když byl jeho celoživotní přítel a učitel Oskar Brázda jmenován zasloužilým umělcem, a to u příležitosti jubilejní výstavy svých děl, která se konala v Mostě. Radosti z ocenění svého přítele si pan Klíma dlouho neužil. Umírá 19. prosince téhož roku ve svém Chomutově. Ve svých četných dílech však žije dál. Milouš Klíma je jedním z armády často bezejmenných a zapomenutých lidí, kteří svou pílí a uměním utvářeli život v Podkrušnohoří. A za to si zaslouží naši úctu.

PS: Věřím, že se jednou dočkám toho, že se v Chomutově projdu ulicí Milouše Klímy.