KRUŠNOHORSKÝ ROK 26 – MALEBNÁ PŘEBUZ, NEJMENŠÍ MĚSTO V ČESKÉ REPUBLICE 

Dnes bych vám rád představil malebné město Přebuz. Pokud vás hned v první větě zarazilo spojení město Přebuz, vězte, že čtete dobře. Přebuz se skutečně pyšní jedním primátem. Počet stálých obyvatel se pohybuje okolo čísla 80, jedná se tak o nejmenší město v celé České republice. Statut města byl Přebuzi navrácen dne 22. června 2007, navázala tím na svou bohatou historii, neboť v dobách dávno minulých městem byla a to dokonce významným. 

Uvedený primát ale rozhodně není tím jediným, co by vás sem, na Přebuz, mělo přilákat. Samotný statut města nemá pro místní žádný faktický význam, jak mně při milém povídání potvrdil pan starosta Martin Bruoth. Přebuz, to je totiž velká rozloha a málo obyvatel. A taková kombinace zrovna velké peníze do rozpočtu nenese. I přesto se místní snaží a okolo je to vidět! 

Žije se tady dobře, Přebuz zatím úspěšně odolává různým developerským tlakům a nápadům, se kterými se potýkají jinde. Dokonce, na rozdíl od mnoha jiných vysokohorských obcí, zde trvale stoupá počet dětí. Je jich na Přebuzi aktuálně 14, pár let nazpět přitom byly pouhopouhé dvě. Najdete tu také mnoho udržovaných, nebo nově opravovaných domů. Celé okolí dostává, pomalu ale jistě, přívětivější vzhled a kabát. 

Znovu se zde také obnovují tradice a společenský život. Nejvýznamnější akcí, kterou Přebuz každý rok hostí, je slavnostní mše, která se koná o pouti svatého Bartoloměje, patrona místního kostela. Na této mši se potkávají nejen místní obyvatelé, ale i žijící rodáci, nebo ti, kteří na Přebuzi žili a museli tento krásný kousek země opustit. Mše se koná vždy první sobotu, která následuje po svátku svatého Bartoloměje (24. srpna). 

Při svých toulkách po okolí mě zarazilo, že jsem v Přebuzi objevil jedinou otevřenou hospodu. Buď jsem špatně hledal, nebo je to záhada. Turistů se totiž po okolí pohybuje nespočet. Navíc se v blízkém okolí nachází kilometry a kilometry dobře značených a udržovaných lyžařských a cyklistických tras. Ty vás zavedou například do magického Chaloupeckého údolí, zaniklých obcí Jelení a Rolava, nebo k cínovému dolu Sauersack, který se ale bohužel stává v poslední době malým krušnohorským luna parkem. 

Kdo preferuje klid v lůně přírody, přijde si tady také na své. Samotné město se nachází na hranici Přírodního parku Přebuz, na dohled od Národní přírodní rezervace Rolavské vrchoviště. A když už jsme u říčky Rolavy, i ta pramení nedaleko odsud. 

Trojúhelníku Přebuz, Jelení, Rolava bývá často označován jako SRDCE Krušných hor. Kdo místní okolí zná, musí s takovým označením beze zbytku souhlasit. Nezbývá než si přát, aby si Přebuz své genius loci uchovala i nadále.