KRUŠNOHORSKÝ ROK 22 – KLÍNY, KOUZELNÉ MÍSTO SE SPOUSTOU LÁKADEL 

Na úvod dnešního putování si představte následující situaci. Jste turista, který touží po odpočinku uprostřed krásné přírody a cesta vás zavedla do industriální krajiny mezi Mostem a Litvínovem, kde se to jen hemží komíny místní chemičky. V takové chvíli byste se asi měli chuť otočit a rychle odsud zmizet pryč. To by ale byla velká chyba! Vždyť do jedné z nejkrásnějších oblastí celých Krušných hor je to odsud sotva čtvrt hodinky. Nevěříte?

Stačí dojet do centra Litvínova, přejet přes pár kruhových objezdů a už se cesta zvedá do prudkého kopce, kličkujíce v úzkých serpentýnách, z obou stran sevřena lesem. Ještě pár zatáček a najednou se před vámi krajina otevře a vám, jste-li tu poprvé, padne brada úžasem. Vítejte v malebném okolí obce Klíny!

Pokud se chystáte Klíny a okolí navštívit a jste zvídavým typem výletníka, který chce vidět opravdu všechno, budete potřebovat alespoň týden. Považte sami. V přijatelné vzdálenosti se nachází vodní nádrž Fláje s technickou památkou – Flájským plavebním kanálem. Pro ty, kteří raději šplhají do výšek, je zde nepočítaně lákadel, přeci jen jsme v horách. Za návštěvu stojí Puklá skála, Jelení vrch, Mračný vrch, Kozí hřbety, nebo vrchol Jeřabina s rozhlednou, ze které je jedinečný pohled do mostecké uhelné pánve.

Turista preferující pěší výlety jistě nepohrdne návštěvou nedalekého Českého Jiřetína nebo prozkoumáním přírodního parku Loučenská hornatina. Z Klínů až do Litvínova vás dovede naučná stezka Tesařova cesta, vedoucí Šumným dolem. A když už budete v Litvínově, můžete vyrazit na hokej (to je tady náboženství), do divadla, na zámek, nebo třeba do obchodního centra. Každý si tady zkrátka najde to své. Ale zpátky nahoru, do hor!

Ještě jsme totiž nenavštívili místní chloubu – sportovní areál. Je krásně upravený a nabízí toho opravdu dost. Můžete se svést na bobové dráze, místní lanovku využít v létě pro cyklistiku a v zimě pro lyžování, je zde lanový park, tratě pro sjezd horských kol, pořádají se tady dětské tábory a musím uznat, že se zde také pohodlně najíte a v případě potřeby vyspíte. Takhle nějak mají zkrátka vypadat služby.

Je tu také jedna atrakce pro odvážné, nebo tak trochu blázny. ZIPLINE. Co že to je? To vás usmívající se instruktor navlékne do postroje, nasadí vám helmu a pak vás vypustí na 1400 metrů dlouhou cestu na laně přes Šumenské údolí. Přiznám se, že na tohle odvahu nemám. Stačil mně jen pohled a už mi nebylo dobře po těle. Raději se podíváme zpět do obce.

Kdysi, uvádí se 14. století, byla založena jako Hora Svatého Václava. Ale hory svatých už byly v okolí dvě – Kateřiny a Šebestiána a tak se brzy ujal název odkazující na polohu obce – Klíny. Aby to nebylo úplně jednoduché, pod Klíny patří i další dvě části – Rašov a Sedlo. Kdysi tady stával kostel, nejprve dřevěný, pravděpodobně v místě dnešní zvoničky, později kamenný – svatého Antonína Paduánského. Kde je dnes? Bohužel nenávratně pryč, nepřežil bolševika.

Když přijedete do obce v současnosti, uhodí vás do očí její rozvoj. Domy opravované, nebo již opravené, stavby zcela nové, některé velmi vkusné, jinde se to ne zcela povedlo. Celá obec je moc hezká a na mě jako turistu zdejší prostředí působí přívětivě. Je vidět, že se místní starají. K tomu jako bonus okolní příroda, doopravdy budete mile překvapeni. Ale co bych vám pořád radil, nejlépe, když se přijedete podívat sami!

PS: Nenašli jste v dnešním příspěvku žádnou souvislost s událostí a výročím aktuálního týdne a přemýšlíte, proč jsem vybral zrovna Klíny? Jedno výročí tu přeci jen je. Dne 29. května roku 2007 získaly Klíny rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny právo užívat městský znak a vlajku. Vlajku mají hrdě vztyčenou a znak naleznete na budově Obecního úřadu.