KRUŠNOHORSKÝ ROK 7 – 13. ÚNORA 1825 SE V KRASLICÍCH NARODIL VÝROBCE HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ GUSTAV BOHLAND (ANEB OD HVĚZDNÉ MINULOSTI PO SMUTNOU SOUČASNOST) 

V sobotu oslavíme výročí narození legendárního kraslického výrobce hudebních nástrojů Gustava Bohlanda. Je to jeden z těch mužů a žen, kteří svou invencí, zručností, pracovitostí a vizionářstvím ovlivnili nejen životy své a svých blízkých, ale doslova celého města a regionu. Gustav Bohland otiskl nesmazatelně svou stopu v Kraslicích, kde se narodil a kde také založil svou továrnu na výrobu hudebních nástrojů. Pojďme si tohoto muže krátce představit. 

Jak již bylo řečeno, narodil se dne 13. února 1825 v Kraslicích, kde se také vyučil v oboru výroby plechových dechových hudebních nástrojů. Protože měl nesporný talent a podnikavého ducha, nespokojil se s tím, aby hudební nástroje vyráběl pro jiného továrníka a již v pětadvaceti letech si založil svou vlastní dílnu. Tu postupně rozšiřoval a zveleboval, až se roku 1870 spojil s dalším vynikajícím řemeslníkem Martinem Fuchsem z Jelení u Kraslic. 

Ti dva se velmi pravděpodobně znali již dříve, právě od roku 1870 ale registrujeme jejich společný podnik pod názvem Bohland & Fuchs. Legendární je jejich ochranná známka – kotva s písmeny B a F. Martin Fuchs se ujal obchodního vedení slušně zavedené továrny a přinesl tolik potřebný nový svěží vítr. Byl tahounem pokroku. Firma vyráběla mimořádně kvalitní nástroje a v průběhu let získala doslova světovou proslulost. Specializovala se na nástroje žesťové, bicí, nebo dechové. Po smrti obou zakladatelů se firmy ujali jejich synové, kteří pokračovali v rodinné tradici. 

Pod názvem Bohland a Fuchs firma figurovala až do roku 1945, kdy se stala součástí sdružení výrobců hudebních nástrojů AMATI Kraslice. Po roce 1948 byla zestátněna, veškerá výroba byla přesunuta do dvou novějších závodů a historický objekt původní továrny Bohland a Fuchs sloužil jako garáže ČSAD. Dnes v tomto areálu sídlí kraslické Technické služby. 

Samotná firma AMATI prošla po roce 1990 privatizací, opustila houslařskou výrobu a změnila název na AMATI – DENAK. Dále bych raději nepokračoval. Dnešní stav je totiž smutný a k vzteku. Konkurence levných nástrojů z Asie, stoupající cena práce a čím dál vyšší náklady, to byly jen některé faktory, které zapříčinily smutný pád. V roce 2019 vyhlásila firma úpadek a poté dokonce padla do insolvence. Jako světélko na konci tunelu se může jevit zpráva z minulého týdne – firmu AMATI DENAK odkoupila brněnská firma RIQ INVESTMENT, která deklaruje zájem zachránit toto rodinné krušnohorské stříbro. Kéž by se to podařilo! 

PS: Fotografie k dnešnímu článku jsem zcela výjimečně stáhl z dostupných zdrojů na internetu a nejsou mé vlastní. Omlouvám se za to, ale důvod je prostý. V karanténně se dá celkem dobře psát, s výlety po okolí je to ale mnohem horší. Tak snad již příště.